2019 SKA Shanghai Meeting: Concluding our Past, Realising our Future

from Monday, 25 November 2019 (08:00) to Thursday, 28 November 2019 (21:50)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
25 Nov 2019
26 Nov 2019
27 Nov 2019
28 Nov 2019
AM
08:00
Registration (until 09:00) (Foyer)
09:00
Welcome (until 09:30) (Grand Ballroom)
09:30
Welcome -Prof. Philip Diamond (SKA Organisation) (until 10:00) (Grand Ballroom)
10:00 --- Group Photo + Coffee ---
11:00
Welcome -Dr Joseph McMullin (SKA Organisation) (until 11:30) (Grand Ballroom)
11:30
System Design Baseline - Joseph McMullin (SKA Organisation) (until 12:15) (Grand Ballroom)
09:00
Science Warm Up - Mia Walker (Curtin University) (until 09:30) (Grand Ballroom)
09:30
System Design Baseline - Bassem Alachkar (University of Manchester) (until 10:30) (Grand Ballroom)
10:30
System Design Baseline - Robert Laing (Square Kilometre Array Organisation) (until 11:00) (Grand Ballroom)
11:00 --- Coffee ---
11:30
System Design Baseline - Nicholas Rees (SKA Organisation) (until 11:45) (Grand Ballroom)
11:45
System Design Baseline - Joseph McMullin (SKA Organisation) (until 12:00) (Grand Ballroom)
09:00
Science Warm Up - Justin Jonas (Rhodes University) (until 09:30) (Grand Ballroom)
09:30
Operations - Antonio Chrysostomou (SKA) (until 09:50) (Grand Ballroom)
09:50
Operations -Mr Andreas van Zyl (SKA Organisation) (until 10:10) (Grand Ballroom)
10:10
Operations - Carole Jackson (ICRAR - Curtin University) (until 10:30) (Grand Ballroom)
10:30
Operations -Dr Peggy Perley (NRAO) (until 11:00) (Grand Ballroom)
11:00 --- Coffee ---
11:30
Operations - Abraham Johannes Otto (SKA-SA) (until 11:50) (Grand Ballroom)
11:50
Operations -Mrs Cristina Garcia Miro (SKAO) (until 12:10) (Grand Ballroom)
09:00
Science Warm Up - Aidan Hotan (CSIRO) (until 09:30) (Grand Ballroom 2)
09:00
Splinter Sessions - Carole Jackson (ASTRON) (until 11:00) (Grand Ballroom 1)
09:00 Showcasing what has been done… - Carole Jackson (ASTRON)   (Grand Ballroom 1)
09:30 WBSPF/ASPFR Update - Gary Hovey (National Research Council)   (Grand Ballroom 1)
10:00 PAF Update - Steve Barker (CSIRO)   (Grand Ballroom 1)
10:30 MFAA Update - Kristian Zarb Adami (University of Oxford)   (Grand Ballroom 1)
09:30
Splinter Sessions - Lewis Ball (SKA) (until 11:00) (Grand Ballroom 2)
11:00 --- Coffee ---
11:30
Operations - Lewis Ball (SKA) (until 13:00) (Grand Ballroom 2)
11:30
Splinter Sessions - Carole Jackson (ASTRON) (until 13:00) (Grand Ballroom 1)
11:30 Framing the SODP - Philip Diamond (SKA Organisation)   (Grand Ballroom 1)
11:45 Accommodating science beyond the SKA1 design - Robert Braun (SKA Organisation)   (Grand Ballroom 1)
12:00 Panel Discussion - Carole Jackson (ASTRON) Mark Bowen (CSIRO) Steve Barker (CSIRO) Gary Hovey (National Research Council)   (Grand Ballroom 1)
PM
12:15
System Design Baseline - Marco Caiazzo (SKAO) (until 12:30) (Grand Ballroom)
12:30 --- Lunch ---
13:30
System Design Baseline - Luca Stringhetti (SKA Organisation) (until 14:00) (Grand Ballroom)
14:00
System Design Baseline - Maria Grazia Labate (SKA Organisation) (until 14:30) (Grand Ballroom)
14:30
System Design Baseline - Gerhard Swart (SKAO) (until 15:00) (Grand Ballroom)
15:00 --- Coffee ---
15:30
System Design Baseline - Nicholas Rees (SKA Organisation) (until 16:30) (Grand Ballroom)
16:30
System Design Baseline - Luca Stringhetti (SKA Organisation) (until 17:00) (Grand Ballroom)
12:00
MeerKAT Extension - Gundolf Wieching (MPIfR) (until 12:30) (Grand Ballroom)
12:30
SKA Regional Centres (session) - Peter Quinn (ICRAR) (until 13:00) (Grand Ballroom)
13:00 --- Lunch ---
14:00
Commissioning and Science Verification - Robert Laing (Square Kilometre Array Organisation) (until 14:40) (Grand Ballroom)
14:40
Commissioning and Science Verification - Richard Perley (National Radio Astronomy Observatory) (until 15:00) (Grand Ballroom)
15:00
Commissioning and Science Verification - Harro Verkouter (Joint Institute for VLBI - ERIC) (until 15:15) (Grand Ballroom)
15:15
Commissioning and Science Verification -Dr Fengquan Wu (National Astronomical Observatories, Chinese Academy of Sciences) (until 15:30) (Grand Ballroom)
15:30 --- Coffee ---
16:00
Commissioning and Science Verification - Aidan Hotan (CSIRO) (until 16:25) (Grand Ballroom)
16:25
Commissioning and Science Verification - Richard Lord (SKA SA) adriaan peens-hough (ska south africa) (until 16:50) (Grand Ballroom)
16:50
Commissioning and Science Verification - Richard Perley (National Radio Astronomy Observatory) (until 17:15) (Grand Ballroom)
17:15
Commissioning and Science Verification - Prabu Thiagaraj (RRI) (until 17:35) (Grand Ballroom)
12:10
Operations - Thomas Abbott (SKA SA) (until 12:30) (Grand Ballroom)
12:30 --- Lunch ---
13:30
Operations - Melanie Johnston-Hollitt (Peripety Scientific Ltd) (until 13:50) (Grand Ballroom)
13:50
Operations - Rupert Spann (SARAO) (until 14:10) (Grand Ballroom)
14:10
Operations - Faruk Diblen (Netherlands eScience Center) (until 14:30) (Grand Ballroom)
14:30
Operations - Bryan Butler (NRAO) (until 15:00) (Grand Ballroom)
15:00 --- Coffee ---
15:30
Operations - Lindsay Magnus (SKA SA) (until 15:50) (Grand Ballroom)
15:50
Operations - Yi-Chao Li (UWC) (until 16:10) (Grand Ballroom)
16:10
Operations - Renato Aurigemma (SAM-Società Aerospaziale Mediterranea) (until 16:30) (Grand Ballroom)
16:30
Operations - Jinqing Wang (until 16:50) (Grand Ballroom)
13:00 --- Lunch ---
13:45
SKA Regional Centres (session) - Rosie Bolton (SKAO) (until 16:00) (Chicago)
13:45 Australian SRC Design Study Program - Slava Kitaeff (UWA-CSIRO)   (Chicago)
14:04 SRC Data Storage Pilot - Markus Dolensky (ICRAR)   (Chicago)
14:23 Scientific reproducibility in the Spanish SKA Regional Centre prototype - Susana Sánchez Expósito (IAA-CSIC)   (Chicago)
14:42 China SKA Regional Centre Prototyping - Prof. Tao An (Shanghai Astronomical Observatory)   (Chicago)
15:01 CADC, CANFAR and a Canadian SRC - Séverin Gaudet (National Research Council Canada)   (Chicago)
15:20 Compute & Storage requirements for SKA Regional Centres - Prof. Anna Scaife (University of Manchester)   (Chicago)
15:39 Plans and Progress towards an Indian SRC - Prof. Yogesh Wadadekar (NCRA)   (Chicago)
14:00
Aspects of Procurement - Andrea Casson (SKA Organisation) Tim Stevenson (SKA Office) (until 16:00) (Grand Ballroom 2)
14:00 Procurement in the SKA - Background - Tim Stevenson (SKA Office)   (Grand Ballroom 2)
14:30 Contract structure and WBS - Andrea Casson (SKA Organisation)   (Grand Ballroom 2)
14:50 Schedule - Qiqi Liu   (Grand Ballroom 2)
15:05 Q&A   (Grand Ballroom 2)
14:00
Splinter Sessions - Carole Jackson (ASTRON) (until 16:00) (Grand Ballroom 1)
14:00 Bluering - Grant Hampson (CSIRO)   (Grand Ballroom 1)
14:15 Design of Extremely Low Noise Amplifier with GaAs HEMTs for SKA Band 2 Receiver - Frank Jiang (NRC-Herzberg)   (Grand Ballroom 1)
14:30 VLBI with White Rabbit Time and Frequency Distribution - Paul Boven (JIVE)   (Grand Ballroom 1)
14:45 Integrated dissemination system of frequency, time and data for radio astronomy - Bo Wang (Tsinghua university)   (Grand Ballroom 1)
15:00 Aperture Array Integrated Receiver - Sangitiana RAKOTOZAFY HARISON (Observatoire de Paris / Station de Radiastronomie de Nançay)   (Grand Ballroom 1)
15:20 Some Viewpoints of Reliability and Security Challenges of SDHP - Yuan Luo (Shanghai Jiao Tong University, China)   (Grand Ballroom 1)
15:40 Experience Learned from Initial Scale-Out Prototyping Efforts - Yongxin Zhu (Chinese Academy of Sciences/Shanghai Jiao Tong University)   (Grand Ballroom 1)
14:00
Splinter Sessions - Qiming Wang (SKA Organisation) (until 16:00) (Madrid)
16:00 --- Coffee ---
16:30
Splinter Sessions - Carole Jackson (ASTRON) (until 17:00) (Grand Ballroom 1)
16:30
Summing up and Conclusion - Philip Diamond (SKA Organisation) (until 17:00) (Grand Ballroom 2)
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×